Piramida Roberta Dilta: Zašto imate ono što imate?

Ajnštajn je napisao: “Nijedan problem se ne može rešiti na nivou na kojem je nastao.”

Priznajte, ponekad sebi postavite pitanje “Zašto živim onako kako živim?” ili „Zašto imam to što imam?“

Ako je odgovor da, danas želim da podelim sa vama odgovor na ovo pitanje i da vam kažem o piramidi Dilts. Barem o tome kako to razumem i kako ga koristim za sebe i svoje klijente.

Robert Dilts, jedan od najpoznatijih stručnih programera za neuro-lingvističko programiranje (lično ga jako volim zbog njegovog razvoja za pisce i novinare), ponudio je model u obliku piramide pogodan za opis vašeg života.

Posebnost modela je da je za svaki od nivoa piramide odgovor na pitanje „Zašto je to tako?“ leži jedan nivo više.

Donji nivo piramide, nivo vašeg života, vašeg svakodnevnog života, odgovara na pitanje „Šta imam?“ Ovo se odnosi i na vaše finansije, posao ili posao, dom, porodicu, društveni krug itd.

Ako sebi postavite pitanje „Zašto imam to što imam?“, Za odgovor ćete morati da se okrenete drugom nivou, gde se nalaze vaše akcije. Ovaj nivo odgovara na pitanje „Šta radim?“ – i očigledno je da ono sa čim završite u velikoj meri zavisi od toga šta ćete raditi iz dana u dan.

Ako postavite pitanje „Zašto radim to što radim?“, Odgovor će biti na trećem nivou, nivou strategije. Ovaj nivo odgovara na pitanje „Kako da odaberem?“ – i to zavisi od toga kako donosite odluke, kako odabirate, kojom strategijom se rukovodite („težite većem“ ili „ne naprežite se“, „živite za danas“ ili „planirajte godinama“ itd.) kako ćete postupiti u svakoj konkretnoj situaciji.

Na primer, hoćete li, po povratku kući sa posla, čitati posebnu literaturu, baviti se sportom – ili piti pivo ispred televizora. Ili ćete predlagati nove projekte na poslu i preuzimati odgovornost za njih – ili ćete se potruditi da obavljate samo poznat i razumljiv posao?

Ako se zapitate: „Zašto biram ono što sam izabrao?“, Onda se morate popeti na još jedan nivo piramide Dilts da biste dobili odgovor.

Četvrti sprat sadrži vaša uverenja, on odgovara na pitanje “U šta verujem?” I ovde je već jasno da ako verujete da dobar posao možete pronaći samo povlačenjem, nećete biti previše revnosni u učenju. A ako ste uvereni da upornost prevazilazi bilo kakve prepreke, očigledno je da će, ako nešto ne uspe, biti prirodno da pokušate ponovo, i opet, i ponovo …

Pa, ako postavite pitanje „Zašto verujem u ono u šta verujem?“, peti nivo piramide, koji je odgovoran za samosvest i samoidentifikaciju, pomoći će da se ovo razume. Odgovara na pitanje “Ko sam ja?” – a vaša uverenja u velikoj meri zavise od odgovora na ovo pitanje. Očigledno je da će osoba koja kaže „Ja sam osrednji i beskorisni gubitnik“ i ona koja kaže „Ja sam genije i rođena sam da uspem“ imati potpuno različite poglede na svet.

Konačno, poslednji nivo piramide je nivo misije, nivo smisla života. Odgovara, kao što pretpostavljate, na pitanje „Zašto živim?“ Po mom mišljenju, ovaj nivo je dostupan samo religioznim ljudima, jer pretpostavlja da smisao vašeg života leži izvan samog života i da ga postavlja neko spolja, a ne vi.

Nivoi ljudske realizacije Robert Dilts

Nivo 1. “Šta imam?”

Pitanje najnižeg nivoa tiče se sfere materijalnih potreba, okoline i svakodnevnih briga. Jasno opisuje čovekovo okruženje, njegov rad, društveni krug, prisustvo ili odsustvo porodice, prijatelja, napredovanje u karijeri. Da biste promenili aspekte koji nisu prijatni na ovom nivou, treba da se popnete, okrenete svom ponašanju i navikama. Odgovor će biti u drugom koraku.

Nivo 2. „Šta ja zapravo radim?“

Opisuje čovekove postupke, način i stil njegovih aktivnosti, štetne i korisne navike. Naši postupci stvaraju našu stvarnost, konačni rezultat života zavisi od njih. Neko želi lepu figuru i pridržava se stroge dijete, ide u teretanu, a neko ne radi ništa. Zašto se sve događa samo i kako to promeniti? Odgovor će biti presečen.

Nivo 3. „Koju strategiju koristim?“

To se tiče čovekovih sposobnosti i životne strategije, pomaže u donošenju odluka, deluje u pravom smeru, izvor je snage. Kako to funkcioniše? Kroz život se može ići pod motom „idi protokom, pokoravaj se vetru“ ili „nikad ne odustaj, bori se do kraja“. Obe ove ideje imaju različite efekte na njegovo ponašanje i životne odluke, pomažu u samospoznaji ili negiraju odgovornost. Razvijajte se ili lezite uz TV emisiju – za to je odgovorna izabrana strategija delovanja. Možete ga promeniti ako pređete na fazu 4.

Nivo 4. „Šta sam izabrao da verujem, zašto mi to treba?“

Na ovom nivou se otkrivaju vrednosti te osobe, njene namere i uverenja koja su društvo i porodica formirali u procesu odrastanja, kao i akumulacija iskustva. Verovanja su promenljiva, postoje i pozitivni i destruktivni sadržaji, na primer: „snažna osoba će postići mnogo“, „lepota ne znači ništa“, „sve je prošlo u najboljem redu“, „greške nas čine jačim“, „nađi dobar posao bez toga je nerealno “. Vrednosti koje određuju zahteve i životni standard omogućavaju samoopravdanje ili mržnju. Međutim, oni se mogu prilagoditi ako pređete na korak 5.

Nivo 5. “Ko sam ja?”

Detaljan odgovor na pitanje pomaže vam da se dublje upoznate, prepoznate svoje „ja“. Na ovom nivou su skrivene predstave osobe o svojoj ličnosti, pogled na svet i stvarni odnosi sa svetom. Kako vidimo sebe, kako gradimo komunikaciju sa okolinom, koja je svrha naše duše? Možemo se smatrati gubitnicima, neiskusnim učenicima ili mučenicima i možemo sebe videti kao genije rođene da promene svet i uđu na stranice istorije. Sve ove ideje čine našu stvarnost. Ako je bilo moguće pronaći ograničavajući pogled na svet u sebi, to se može ispraviti okretanjem poslednjem koraku.

Nivo 6. “Za šta živim?”

Odgovor na pitanje poslednjeg nivoa daje ideju o smislu života, otkriva pravu svrhu čoveka. Na ovo može biti teško dati razumljiv odgovor, jer čovekova misija leži izvan njegovog razumevanja, to je nešto što vodi kroz život, onakav kakav jeste, mimo volje. Ovaj nivo predlaže postavljanje sledećih pitanja: „Zašto sam ovde?“, „Šta je smisao mog smrtnog života?“.

Zašto treba da znate o piramidi Dilts?

Prvo, omogućava vam da bolje razumete zašto živite onako kako živite i zašto imate to što imate – omogućava vam da izvršite ekspresnu analizu sopstvenog života. I drugo, omogućava vam da razumete šta tačno treba promeniti u vašem životu da biste dobili drugačiji, prijatniji rezultat – a za to treba da se popnete na nivo (ili više) uz piramidu.

Kao što kaže jedan od principa sistemske analize, „problem se obično ne može rešiti na nivou na kojem je postavljen“.

Ako niste zadovoljni onim što imate, bilo okruženjem ili finansijama, model Dilts će pokazati da treba da promenite svoje postupke. Ako naizgled ispravne akcije ne dovedu do željenog rezultata, morate da promenite strategiju u celini. Ako nije jasno gde treba promeniti strategiju, onda treba da se udubite u svoja uverenja, sa njima nešto nije u redu. Itd.

Pa, dame i gospodo – kada ste prikačili model Dilts na sebe, da li ste videli gde vam život klizi i šta treba učiniti da prestane da klizi?

Prevod VLADARKA

Autor: Aleksandar Levitas

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x