Neurohirurg: periodično odbijajte doručak i još 2 saveta za poboljšanje funkcije mozga

Prvi put, kada je Rahul Jandial pomagao u operacijama kao student na kalifornijskom univerzitetu u San Dijegu, već je znao da je pronašao buduće zanimanje. Kaže: “Naravno, to ne može da se radi bez straha, ali postoji strahopoštovanje zbog činjenice da ste doslovno u nečijoj drugoj glavi, a to izaziva i napetost i zadovoljstvo.” Da biste se divili prirodi mozga, uopšte vam nije potrebno da budete neurohirurg. Svi ljudi, počevši od tajkuna iz Silicijumske doline do biohakera, sada aktivno „sede“ na kognitivnim stimulansima – nootropima koji obećavaju da će povećati efikasnost mozga nakon uzimanja prve tablete

To brine poznatog neurohirurga Jandial-a, koji kaže da iako se „pametne“ tablete ljudima aktivno nameću, svi dokazi o njihovoj efikasnosti su apsolutno besmislice. To ga je inspirisalo da napiše knjigu sa naučno pouzdanim savetima kako postići optimalnu produktivnost mozga.

Rahul Jandial u svojoj knjizi „Neuro Fitness ili mozak za produktivan život“ piše: „Na medicinskoj školi sam bio upoznat sa studentima koji su ozbiljno verovali da će dobiti bolje ocene ako uzmu „ pametne “ tablete, što im zapravo omogućava da jednostavno rade duže i marljivije, ostajući tako odlicni ili osrednji kao što su bili prirodno.” Jandial kaže da je najbolji načini za povećanje efikasnosti mozga i njegove najveće produktivnosti ne zahtevaju mnogo napora …

 

 3 glavna saveta za poboljšanje funkcije mozga:

 

1. Dva dana bez doručka

Danas su u modi dani posta, ali sam post nije ništa novo: mnoge svetske religije pozivaju vernike da poste. Jandial veruje da je to direktno povezano sa funkcijom mozga. Nedavna istraživanja pokazala su da post pomaže čišćenju uma i buđenju čula, poboljšavajući tako rad mozga. Dva puta nedeljno neurohirurg lično praktikuje post, kada normalno jede od 9 do 17 sati, nakon čega se prelazi na čaj i vodu 16 sati, kako bi povećao svoju kognitivnu produktivnost.

Naučnik kaže da post od 16 sati (koji uključuje vreme spavanja) povećava prirodne faktore razvoja mozga, što doprinosi opstanku i daljem razvoju neuronskih veza. To su neuroni koji omogućavaju prenos informacija između različitih područja mozga i ostatka nervnog sistema ljudskog tela.

Stoga, ako su vaši neuroni zdravi i rade u punom kapacitetu, podaci će se prenositi brže i tačnije, a vi ćete biti više fokusirani i moći ćete lakše da obrađujete i skladištite informacije. A to dovodi do poboljšane kognitivne funkcije.

Studija Johna Hopkinsa pokazala je da post može pomoći mozgu da “spreči razvoj neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, istovremeno poboljšavajući pamćenje”.

Jandial sugeriše da možete lako da stojite 16 sati ako preskočite doručak (što on redovno radi). Iako se doručak smatra najvažnijim obrokom dana, neurohirurg tvrdi da ta teorija još nije naučno utemeljena. Jandial praktikuje 16-satno izgladnjivanje ponedeljkom i četvrtkom (glavno je da se ovi dani ne slede jedan za drugim), preskačući doručak i ručak dok troši sve kalorije potrebne telu tokom ručka.

Međutim, pre nego što počnete sa vežbanjem ovog posta, neurohirurg savetuje da se konsultujete sa lekarom. Dakle, lekari ne dozvoljavaju bilo kakvo post kod starijih osoba, trudnica i dece. Pored toga, postoje i rizici povezani sa ekstremnim postom i postom koji traju više od jednog dana.

 

2. Duboko disanje

Da biste smirili um pre nego što se upustite u stresan posao ili rešite težak problem, Jandial savetuje 5 minuta sporog i dubokog disanja. Dakle, naučnik kaže: „Pre nego što odete do šefa ili na posao, pronađite mesto gde možete polako udahnuti kroz nos, brojeci do 4, a zatim zadržite dah nekoliko sekundi i polako izdahnite, brojeci isto do 4“.

Takvo „meditativno disanje“, koje se ponavlja dva puta dnevno, pomoći će vam da smirite neurone u vašem mozgu, što će vam omogućiti da razmišljate brže i kreativnije. Nakon takvih vežbi disanja dolazi do vrhunske ljudske produktivnosti. Pored toga, Jandial kaže da poboljšanje neuronskih veza između različitih delova ljudskog mozga direktno utiče na donošenje odluka, kontrolu impulsivnih impulsa i koncentraciju.

 

3. Vertikalni položaj

Jandial poziva na više stajanja ili hodanja na poslu: “Mozak je dizajniran za telo u uspravnom položaju, pa kada čovek stoji ili hoda, mozak se snabdeva BDNF-om (neurotrofni faktor mozga – u osnovi protein).” Prema Jandialu, našem mozgu je potreban ovaj faktor, jer ovaj protein pomaže u održavanju zdravlja gotovo 90 milijardi nervnih ćelija, što zauzvrat doprinosi boljem prenosu električnih signala između njih i, samim tim, poboljšava rad čitavog mozga.

Naučnik kaže da je uspravna pozicija svojevrsni lek za mozak, bez potrebe za uzimanjem tableta i dodataka prehrani: “Većina ljudi ne shvata da su u početku opremljeni pravim” lekom za mozak “kako bi mu pomogao da bolje funkcioniše.

 

Prevod: VLADARKA

Izvor: CLUBER

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x