23 maj Kako da ne budete glupi tokom rasprave
Ovo je spisak logičkih grešaka, koje mnogi prave kada žele nekog da ubede u svoje tvrdnje, a tako samo ispadaju glupi.
Pozivanje na većinu
Na primer, kada tvrdite da je vaša pevačica dobra zato što je “svi” slušaju. Kao prvo pogrešno je tvrditi da nešto rade svi ili većina, a drugo većina ne mora da bude nikakav reper.
Autoriteti
Kada nešto tvrdite i pozivate se na neki autoritet, bio to naučnik, poznata ili istorijska ličnost. Najgore je kada se ne pozivate na tačan autoritet, nego kažete kako je vašem bratu rekao lekar, koji je izlečio mnoge ljude, da se bubuljice leče tako što na njih mažete sopstvenu mokraću.
Izvrtanje reči
Izvrćete tuđe reči da biste ga napali. Neko kaže da bi trebalo smanjiti porez, a vi ga napadate, jer hoće da ukine socijalnu pomoć. To je čista demagogija i samo pokazujete svoj karakter. U ozbiljnoj raspravi to ne funkcioniše, ne ugledajte se na političare.
Zlatna sredina
Verujete da kada imate dva ekstrema treba uzeti zlatnu sredinu, jer je to ispravno.
Klizav teren
Kada kažete da ako se dogodi A, dogodiće se Z, pa zato A treba sprečiti. Problem je što tako izbegavate odgovor na dato pitanje i skrećete pažnju na pretpostavke. Tu grešku pravi neko ko tvrdi da ako se dozvole gej brakovi, sledeće je legalizacija pedofilije.
Pozivanje na podatke
Kada istrgnete neki podatak i njime potvrđujete ono što govorite. Na primer kažete da uspešni sportisti upotrebljavaju određen dezodorans i da je to tajna njihovog uspeha.
Pozivanje na anegdote
Kažete kako je neko živeo više od 100 godina uprkos tome što je pušio. To što se desilo u jednom slučaju ne znači da je tačno, jer jedna lasta ne čini proleće, a baš ta anegdota može biti izuzetak, koji potvrđuje pravilo.
Crno ili belo
Kada tvrdite da postoje samo dve opcije i ništa između.
Pozivanje na lično iskustvo
Može da bude slično pozivanju na anegdote. Na primer kažete da je neki uređaj loš samo zato što vama ne vrši posao ili da su muslimani zli, jer ste vi upoznali jednog koji je zao.
Lični napad
Kada napadate nečiju ličnost da biste osporili njegove argumente. Nije potrebno objašnjenje, ako ste nekada gledali prenos Skupštine ili politički tok šou.
Pozivanje na genetiku
Kada napadamo nešto na osnovu toga odakle dolazi ili iskustva. Na primer kada kažemo da je vest u nekim novinama lažna i da ne verujemo u nju, jer znamo kakav je to list i kako piše, a pritom ne proverimo da li je data vest zaista lažna.
Lažna uzročnost
Pod pretpostavkom da realno gledate na stvari, možda bi jedna mogla da bude uzrok druge, ali to ne mora da znači. Neke stvari mogu imati zajednički cilj ili da se dešavaju istovremeno, a da nemaju uzročno posledičnu vezu. Na primer to što što su ulice mokre ne mora da znači da je padala kiša, jer su možda oprali ulice.
Pozivanje na prirodu
Kada tvrdiš da je nešto dobro samo zato što je prirodno. Na primer tvrdiš da je neki lek dobar samo zato što je prirodan, ne obazirući se na to da li ona zaista pomaže u lečenju neke bolesti.
(Izvor: 24Sata.rs)