Nesigurnost i ljubomora

Ljubavni odnosi oduvek su bili neiscrpna tema. Kažu da, gde nema ljubavi nema ni ljubomore, ali za mnoge ljude ljubomora predstavlja negativno iskustvo. Da li je ona posledica nesigurnosti ili ipak nečeg drugog?

Intezitet ljubomore razlikuje se od osobe do osobe, ali je za jaku ljubomoru svakako kriva nesigurnost. Naime, osobe koje su veoma ljubomorne, pokazuju veliku dozu nesigurnosti, straha, nemoći kao i nedostatka samopouzdanja. Nesigurne osobe, nemaju dovoljno samopouzdanja i misle da nisu dovoljno dobre i da nikada neće uspeti u nečemu. Posmatraju uspešne osobe iz svog okruženja, sebi nabijaju komplekse zbog čega se javlja manja ili veća doza ljubomore. Ljubomora je čest problem koji se javlja kod žena, muškaraca ali i kod dece.

Lečenje ljubomore i nesigurnosti

Psiholozi naglašavaju da rešavanje ovog problema zahteva dug i mukotrpan rad. Ako neka osoba zavisi od druge osobe, ljubomora je jača i više utiče na tu osobu. Zato je za lečenje ljubomore neophodno prvo poraditi na izgrađivanju nezavisnosti i sazrevanju ličnosti.

Ljubomora nije bezazlena jer u ekstremnim slučajevima može biti usmerena na kolege, prijatelje, partnerove priatelje i kolege pa čak i na sopstvenu decu. Izlivi ljubomore ne moraju uvek da nas odvedu na loš put i da od nas naprave destruktivne osobe, ako se na vreme zapitamo šta je to zbog čega smo toliko nesigurni?

Rivali ili osobe ne koje smo ljubomorni, imaju nešto što mi smatramo da nemamo i zbog toga tu osobu vidimo kao bolju od nas. Zato je potebno da imamo samopoštovanje i da izgradimo sebe kao sigurnu ličnost. Nisu naši rivali uvek bolji od nas, ali zbog posledica nesigurnosti, mi im u svojoj glavi, dajemo divne osobine, koje zapravo predstavljaju ono što nama fali.

Ljubomora i nesigurnost u ljubavnim odnosima

Ljubomora može da nas podstakne da budemo bolji, ukoliko naučimo da je kanališemo i usmerimo na ispunjenje naše želje da budemo uspešniji na svim poljima. Kada su ljubavni odnosi u pitanju, psiholozi smatraju da su neki parovi jednostavno podložniji ljubomori više od drugih.

Jednostavno, ako je u nekoj vezi jedan partner temperamentniji i otvoreniji, a drugi je povučeniji i mirniji, jasno je da će ovde doći do nesporazuma i loše komunikacije. Ono što jedna osoba smatra kao šalu i opušteno druženje sa osobom suprotnog pola, drugoj osobi to može izgledati kao nabacivanje, flert. Tada najčešće dolazi do žučnih svađa i rasprava, jer svako sa svoje tačke gledišta brani svoje stavove za koje misli da su ispravni.

Za rešavanje ovog problema najbolji je opušten razgovor u četiri oka, kada partneru možete da objasnite šta vam i zbog čega smeta. Razgovarajte mirno i staloženo pokušavajući da nađete rešenje problema umesto da krivicu prebacujete na partnera.

Zdrava ljubomora

Svakome od nas prija kada nam partner pokaže da je malo ljubomoran, jer nam to na neki način pokazuje da mu je stalo do nas i što je najvažnije da je spreman da se bori za nas. U mnogim vezama dešava se da jedan partner namerno pokušava da svog partnera napravi ljubomornim.

Međutim, ukoliko je u pitanju loša veza u kojoj nema ljubavi, treba biti obazriv jer će ljubomorni partner pokazati čak i znakove agresije ukoliko oseti da će biti zamenjen drugom osobom. Za zdravu vezu, u kojoj povremeno ima zdrave ljubomore, potrebno je da slobodno vreme provodite što kvalitetnije i da razgovarate o svemu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x